Share on pinterest

Cel mai important proiect al clubului Rotary Iași Copou este Semimaraton Iași, prin care ne propunem să generăm fonduri pentru acordarea de burse care să asigure cazare și masă copiilor din mediul rural cu rezultate bune la învățătură care își doresc să studieze la licee de prestigiu din Iași. Prima ediție a avut loc în anul 2015, evenimentul din 2020 fiind ediția a VI-a.

Ideea organizării unui semimaraton, competiție sportivă care supune concurenții unui efort fizic și psihic deosebit, s-a născut din asocierea imaginii maratonistului epuizat cu cea a luptei unui copil, fără resurse materiale sau financiare, pentru a finaliza studiile și a deveni o rotiță esențială în mecanismul societății noastre.

Toți membrii clubului nostru au absolvit studii superioare. E rândul nostru să susținem cauza unor copii excepționali și să le oferim șansa vitală a accesului la învățătură.

Din anul 2017, organizăm Semimaraton Iași în parteneriat cu Organizația Salvați Copiii Iași.

Mai multe informații despre eveniment găsiți pe site-ul Semimaraton Iași: https://semimaratoniasi.ro/

Poți da share la această postare!